Anıtkabir Töreni Hakkında…

| 07 Kasım 2012

Yurtta Sulh Cihanda SulhBugün sosyal medyada sıklıkla bir tartışma okuyacaksınız. Her yıl olduğu gibi 10 Kasım günü 09.05’te Anıtkabir’de resmi devlet töreni gerçekleştirilecek ve Anıtkabir’in kapıları ziyarete saat 10.00’dan itibaren açılacak. Bu hep böyleydi ama bu yıl kışkırtma amaçlı, “Anıtkabir kapatılıyor!” tarzında farklı yorumlarla karşılaşacaksınız. Evet, o gün, o saatte Anıtkabir’in ziyarete kapalı oluşu tartışılması gereken bir konu olabilir ama bunun bu yıla özel bir uygulama olmadığını, her daim bu şekilde süregeldiğini bilmeyenler için bilgilendirme yapmak istedim.

Anıtkabir her yıl 9 Kasım günü öğleden sonra, 10 Kasım gününe hazırlık için kapatılır ve 10 Kasım günü ziyaretçi girişleri saat 10.00’da başlar. Anıtkabir’e Türk Bayrağı ve Atatürk resmi dışındaki siyasi parti veya dernek pankartı ve flamasıyla giriş yasaktır.

Tüm bunlar bir yana, evet size göre hükumet yaptığı çalışmalar ile Atatürk’ün izlerini bir bir silmeye çalışıyor olabilir; ve evet Türkiye Cumhuriyet’i var oldukça bunu yapması mümkün değildir… Belirtmem gerekir ki ben ne hükumet ne de muhalefet yanlısıyım, siyasetten hiç mi hiç hazetmem. Amacım insanların bilgi eksikliğinden dolayı kolaylıkla, düşmanca ve nefret dolu bir biçimde yönlendirilmelerine mani olmak. Yalnızca Ulu Önder Mustafa Kemal Atatürk’ü ölüm yıl dönümünde saygıyla anmamız gerektiğini düşünüyor ve
“Yurtta Sulh, Cihanda Sulh” istiyorum.