Dünyaca Ünlü Markaların İsim ve Logo Hikayeleri

| 22 Mayıs 2012

edİnternet üzerindeki farklı kaynaklardan toplayarak derlediğim, bazı ünlü markaların isimleri ve logolarının hikayeleri (Liste alfabetik olarak sıralanmıştır.):

Adidas

adidas

1920’de Bavyeralı kunduracı Adolf Dassler, takma adı ‘Adi’ ve soyadının ilk üç harfini verdiği Adidas’ı kardeşi Rudolph’la beraber kurar. İkinci Dünya Savaşı sonrası iki kardeş kavga eder ve ayrılır. Adolf, ünlü üç bantı Adidas’ta kullanmaya başlar, kardeşi Rudolph da gidip Puma markasını üretir.

Adobe

adobe

Grafik yazılımlarıyla endüstrinin en önde gelen firmalarından birisi olan Adobe, ismini kurucusu John Warnock’un evinin arkasındaki Adobe Koyu’ndan alıyor.

Alfa Romeo

alfa-romeo

Alfa Romeo logo tasarımı, İtalya’nın Milano şehri ile ülkenin soylu ailesi Visconti etrafında dönüyor. Kırmızı haç soyluluğu, beyaz zemin halkı ve köylüleri simgeliyor. Taç giymiş engerek yılanı ise soylu Viscoti Ailesi’nin armasından alındı.

Amazon

amazon

Jeff Bezos sanal alışveriş şirketinin isminin alfabetik sırada önde çıkması için A harfiyle başlamasını istedi. Sözlükte isim ararken dünyanın en büyük nehri kabul edilen Amazon’da karar kıldı çünkü şirketinin de bir gün o kadar büyük olmasını istiyordu.

Apple

apple

1976 yılında Steve Jobs ve Steve Wozniak tarafından kurulan Apple Computer’ın ismi, o yıllarda Jobs’un fanı olduğu Beatles grubunun Apple Records plak şirketinden geliyor. Ancak o yıllarda Jobs’un bu girişimi Beatles cephesinde de geniş yankı buldu. Beatles işi Apple’ı mahkemeye vermeye kadar götürdü. 30 yıl kadar süren mahkeme ise Apple Computer’ın Apple ismini gruptan satın almasıyla nihayet 2007 yılında sonuca bağlandı.

Dünyaca ünlü Apple firmasının logosundaki elmanın doğuşuyla ilgili olarak da pek çok hikaye ve şehir efsanesi dolaşmakta. Bunlardan ilki; yoksul bir aileden gelen Steve Jobs’un çocukluğunda okuldaki öğlen yemeğinin bir elma olmasıdır. Arkadaşlarının yemek çantalarında çeşit çeşit kurabiyeler, turtalar, çörekler varken onun çantasında her zaman elma vardır. California’nın Cupertino kasabasında 1 Nisan 1976’da kurulan ve dünyanın en bilinen firmaları arasına giren bilgisayar markasının hem adı hem de logosu elma(apple)’dır. Yoksullukla geçen bu çocukluk yılları Steve Jobs’a ilham kaynağı olmuştur.

Apple’ın ünlü elma logosuyla ilgili bir başka hikaye de İngiliz biliminsanı Alan Turing ile ilgili. Alan Turing, Almanlar’ın kullandığı ünlü Enigma isimli şifre mekanizmasını çözerek savaşın gidişatını ciddi bir şekilde etkiliyor. Savaş sonrası ise Alan Turing’in başına korkunç şeyler geliyor. Dahi matematikçi Alan Turing bir eşcinsel ve bir gün üniversitedeki odasında bir erkek öğrenciyle yakalanıyor. O tarihlerde İngiltere’de eşcinsellik büyük bir suç ve yasalar Turing’e iki yol öneriyor. Birincisi uzun bir hapis cezası, ikincisi ise bir ilaç tedavisiyle hadımlaştırılmak. Her iki alternatif de Turing’e kabul edilemez geliyor ve bir elmanın içine bir gergedanı dahi hemen öldürecek miktarda bir zehir enjekte edip bu elmadan bir ısırık alarak yaşamına son veriyor. Alan Turing’in cesedi bulunduğunda yanında üzerinden bir ısırık alınmış elma da bulunuyor. Macintosh firmasının kurucularının da, kendileri bu konuda bir açıklama yapmamış olmalarına rağmen, bu ucundan bir ısırık alınmış elmayı, bilgisayarların babası sayılan Alan Turing’e saygılarından oluşturdukları düşünülmektedir.

Apple logusuyla ilgili başka bir şehir efsanesi de, Steve Jobs’un sevgilisinin bozuk bir elma yiyerek ölmesi sonucu onu sonsuza dek yaşatma isteğiyle bu logoyu oluşturduğudur…

Audi

audi

Almanya’nın en önemli otomobil firmalarından olan Audi’nin kurucusu ve eski yöneticisi August Horch’un ismi Latince’de Audi (dinle) anlamına geliyordu. Ancak Horch bu ismi başka bir araba şirketine vermişti. Logoda bulunan dört halka, yüzük olarak nitelendiriliyor ve araba birliği için bir araya gelip ittifak kurmuş olan dört firmayı (AUDI, DKW, HORCH, Wanderer) simgeliyor.

Bayer

bayer

1863 tarihinde boya imalatçısı olarak faaliyete başladı, 1881 tarihinde kimyevi madde üretiminde yoğunlaştı. Sağlık dünyasında devrim sayılan Aspirin 1899 yılında satışa sunuldu. Şirket, yatay ve dikey olarak yazılan BAYER logosunu 1900 yılında tescil ettirdi.

BMW

bmw

BMW logosunda gördüğünüz ikisi mavi ikisi beyaz olan dört alan, dönen bir pervaneyi simgelemekte. Adının açılımı “Bayerischen Motoren Werke” olan firma, I. Dünya Savaşı sırasında uçak motorları üretmekteydi. 1923 yılında üretilmeye başlanan R32, markanın ilk motosikleti oldu. BMW markasına sahip ilk otomobil olan Dixi ise 1929 yılında üretilmişti. Mavi-beyaz renkli sembol 1917 yılından bu yana korundu ve bugüne kadar logonun sadece küçük ayrıntılarında değişimler oldu.

Canon

canon

Bir şirket olmaktan öte, Precision Optical Unstruments Laboratory şirketinin bir markası olan Canon, hayatına 1930 yılında kamera üretimiyle başladı. ‘The Kwanon’ adı altında üretilen bu ilk kameralar 1935 yılından sonra dünyaca tanınabilmesi için yerini ticari marka olarak ‘Canon’a bıraktı. Benzer anlamlara gelen Kwanon ve Canon, İngilizce’de ‘criterion’ olarak geçen ‘kriter’ kelimesinden anlamına geliyor.

Coca-Cola

coca-cola

İçecek firması Coca Cola ismini karışımını tatlandıran ‘Coca’ yaprakları ve ‘Kola’ fıstığından alıyor. Logonun mucidi, firma kurucusu Dr.Pemberton’un ortağı ve aynı zamanda muhasebecisi olan Frank Robinson’dur. İki C harfinin mükemmel bir estetik meydana getireceğini düşündü ve kendi el yazısıyla Coca Cola’nın bugüne uzanan logosunu oluşturdu. Logonun anlamını “Nefis ve Taze” olarak nitelendiriyor.

Danone

Marka adı kurucusunun oğlunun ismi olan Daniel’in Katalanca’daki kısaltması Danon’dan türetilmiştir.

Duracell

Ünlü marka, ismini Duration (devamlılık) ve Cell (pil) kelimelerinin birleşmesinden almıştır.

ebay

ebay

‘Echo Bay Technology Group’ adlı şirket alan adı olarak echobay.com kullanmak istedi ancak bu alan adı başka şirketler tarafından alınmıştı. Şirket, ikinci seçenek olarak ismini kısalttı ve ortaya ‘ebay’ çıktı.

Fendi

fendi

Dünyaca ünlü elbise markası olan Fendi ismi İzmirli bir levanten aileden geliyor. Ataları İzmir’de Efendizade ailesine mensup olan bu şahıs, Efendi kelimesinin başındaki “E” harfini atarak ürünlerine Fendi adını vermiş.

Ferrari

ferrari

İtalyan kontesin 1923 yılında firma kurucusu Enzo Ferrari’ye hediye ettiği at maskotu bu logoyu meydana getirdi. Logodaki ana renkler sarı ile kırmızı. Aynı zamanda firma sahibinin yaşadığı şehir olan Modena’yı ve yarışa olan sevgiyi simgelemekte.

Google

google

Google ismi, “googol” sözcüğünün üzerinde oynanılması suretiyle oluşmuştur. Edward Kasner isimli Amerikalı matematikçinin yeğeni olan Milton Sorotta tarafından bulunan “googol” sözcüğü 1 ve onun ardından 100 sıfırın gelmesiyle oluşan rakamı ifade eden matematiksel bir terim. Son şekli itibariyle Google olan bu terim, Google Inc. in dünya çapındaki mevcut her bilgiyi organize etme amacını temsil etmektedir. Google logosu da bu ismin ışığında şekil kazanmıştır.

IBM

IBM

Bilgisayar devi IBM’in açılımı ‘International Bussiness Machines’ yani Uluslararası İş Makineleri’dir.

IKEA

ikea

‘IKEA’ markası farklı kelimelerin baş harflerinin birleşimi ile meydana geldi.. ‘IK’ harfleri kurucu Ingvar Kamprad’ın isim ve soyisminden ‘EA’ ise büyüdüğü köy Elmtaryd Agunnaryd’ın baş harflerinden geliyor.

Intel

intel

Dünyanın en önemli teknoloji şirketi ve işlemci üreticilerinden ‘intel’ ismini ‘Integrated Electronics’in kısaltılmış halinden alıyor.

JVC

jvc

1927 yılında Yokohama’da kurulan JVC (Japanese Victory Company)’nin kökleri Victor Talking Machine Company’e kadar uzanıyor. İlk yıllar fonograf üretimiyle ilgilenen şirket, daha sonra VHS video kaydedici ve TV pazarına el attı.

Lacoste

lacoste

Meşhur bir tenisçi ve aynı zamanda modacı olan Fransız Rene Lacoste 1926 yılındaki şampiyonayı kazandığında kendi tasarımı olan beyaz bir gömlek giymişti. Nemi tutmayı sağlayan hafif kumaştan oluşan bir gömlekti. 1927’deki Davis Kupasında, timsah derisi bir bavul üzerine oynadığı bir bahis üzerine Amerikan basını kendisine ‘timsah’ lakabını takmıştı. Arkadaşı Robert Geore, kortlarda giydiği kıyafete bir timsah resmi çizdi ve timsah logosu da böyle oluşmuş oldu.

Lego

lego

Zamanında bir marangoz olan Ole Kirk Christiansen, yaşamını bölgedeki çiftçilere evler ve mobilyalar inşa ederek kazanmaktaydı. Önce atölyesi çocuklarının çıkardığı bir yangında yandı. Bu olaydan sonra Ole Kirk öncekinden daha büyük bir atölye inşa etti, ancak bu kez de ekonomik kriz vurdu. Üretim maliyetlerini minimize etmek için, ürünlerinin minyatür versiyonlarını üretmeye başladı. Bu minyatürler ona oyuncak üretmek için ilham oldu ve böylece 1932 yılında oyuncaklarını üretmeye başladı. Oyuncak üreticisi ‘Lego’nun ismi Dancada ‘iyi oyna’ anlamına gelen ‘legt godt’ deyişinin birleşiminden geliyor. Lego Latince’de de ‘birleştiriyorum’ anlamına geliyor ancak şirketin kurucuları bunun tesadüf olduğunu söylüyor.

Levi’s

levis

Levi Strauss, Ağabeyinin New York’taki tekstil işinin bir şubesini açmak amacıyla New York’tan San Fransisco’ya az sayıda bir tekstil ürünüyle yola çıkar. Gelişinden kısa bir süre sonra bir maden arayıcısı Strauss’un ne sattığını öğrenmek ister. Strauss ona çadır ve araba örtüsü için branda bezi olduğunu söyleyince “Pantolon getirmeliydin!” diyerek yeterince dayanıklı pantolon bulamadığından bahseder. Bunun üzerine, Levi Strauss 1873’te dikişli cep modelini kullanmaya başlar.

LG

Touchphone’ları ve TV’leriyle tanınan LG, iki şirketin birleşmesi sonucu LG ismini aldı. Ev ürünleri üreten Lucky firmasıyla ucuz elektronik cihazlar üreten GoldStar’ın birleşmesiyle ortaya çıkan LG, 1995 yılından sonra GoldStar’ın ortadan kaldırılmasıyla yerini LG Electronics’e bıraktı.

Mercedes-Benz

mercedes-benz

Mercedes adı; İspanyolca’da zarafet kelimesinden geliyor. Dünyada en çok tanınan markalardan biri olan Mercedes’in üç uzantılı yıldız figürü, markanın kara, hava ve sudaki gücünü temsil etmekte. Mercedes ambleminin mucidi Daimler’dir. Mercedes logosu, dünyada en çok tanınan markalardan biri. Ayrıca logolarının pahalı olması sebebiyle maalesef en çok çalınan bir figür.

Michelin

michelin

Edouard Michelin 1894’te bir fuarda üst üste yığılmış otomobil lastiklerini görünce “kolları da olsa adama benzeyecek” demiş. Reklamcısına lastiklerden yapılmış bir adam çizimi siparişi vermiş. Bibendum adı verilmiş olan lastik adam böyle doğmuş.

Mitsubishi

mitsubishi

Üç kanatlı baklava şeklindeki logoda, Samurai armasından esinlenilmiş (Samurai Erdemi). Firmayı kuran iki Japon aile, tercih ettikleri amblemin sorumluluk bilincini, centilmenliği ve cemiyetler arası uyumu simgeliyor.

Nike

nike

Dünyanın önde gelen spor ürünleri üreticisi ‘Nike’ın ismi, Yunan mitolojisinden zafer tanrıçası ‘Nikea’dan geliyor. Markanın işareti tanrıçanın uçuşunu sembolize ediyor. Nike’ın çalışanlarından olan Jeff Johnson, bir gece rüyasında eski Yunan tanrısı Nike’ı görür. Patronu Phil Knight, ürettiği ürün için ‘Dimension 6’ adını kullanmayı düşünürken, bu rüya markanın isminin değişmesinde etkili olur. Ünlü spor mağazası Nike adını alırken, logo da 35 dolara bir öğrenciye yaptırılır.

Nikon

nikon

Japonya’nın önde gelen fotoğraf makinesi ve aksesuarı üreticisi ‘Nikon’un ismi Japon optiği anlamına gelen ‘Nippon Kogaku’nun kısaltılmasından geliyor.

Nintendo

nintendo

Şirketin Japonca adı Nintendou’daki ‘nin’ bırakılmış ‘tendou’ ise cennet anlamına geliyor.

Nissan

nissan

Nissan, şirketin eski ismi Nippon Sangyo’nun kısaltılmış hali. Markanın, daire içine yazılmış ismi, güneşin doğuşu ile Japon bayrağındaki beyaz zemin içindeki kırmızı noktayı simgeliyor. Logo, dürüstlüğü ve samimiyeti sembolize ediyor.

Nivea

Nivea’nın ismi Latince kar anlamına gelen ‘nivis’ kelimesinden geliyor.

Nokia

nokia

Fin asıllı cep telefonu üreticisi ismini kurulduğu Finlandiya’daki Nokianvirta Nehri kıyısında bulunan Nokia şehrinden aldı.

OMO

OMO; Old Mother Owl (Yaşlı Baykuş Anne)’un kısaltması.

Opel

opel

Opel, 21 Ocak 1863’te girişimci Adam Opel tarafından kuruldu. Önceleri sadece dikiş makineleri ve bisiklet üretiyordu, 1899 yılında ise otomobil üretmeye başladı. Logodaki tekerlek güveni, şimşek ise hızı simgeliyor.

Panasonic

panasonic

Matsushita Electric Industrial şirketi tarafından imal edilen elektrikli aletlerin bir markası olan Panasonic, ilk olarak 1918 yılında ortaya çıktı. Amerika pazarında o yıllar National markasının çok kullanılmasından dolayı Panasonic ismini tercih eden şirket, Japonya’da halen National markası altında faaliyet gösteriyor.

Pepsi

pepsi

Dünyaca ünlü içecek markası ismini sindirimi kolaylaştırıcı enzim olan ‘Pepsin’den aldı.

Peugeot

peugeot

Peugeot firmasının asıl işi testere ve testere levhaları. Aslan gibi “güçlü” sloganıyla satılan bu ürünlerdeki aslan logosunu Fransızlar, daha sonra ürettikleri arabalarda da kullanmaya başladı.

Reebok

reebok

Spor ürünleri üreticisi Reebok’ın ismi Güney Afrika’daki bir antilop cinsi olan ‘Rhebok’tan esinlenilerek konuldu.

Renault

renault

Renault’un logosu kübist bir baklava şekli. Bu şeklin bulunuşu 1930’lu yıllara dayanıyor. Logo klasik ve durgun şekli ile geleceği simgeliyor. 1992 yılında küçük değişiklerle, şu an bütün Renault’larda kullanılan yeni bir tasarım yapıldı.

Rolex

rolex

Rolex’in logosu firmanın kurucusu olan Hans Wilsdorf’un hayal gücüyle ortaya çıkan bir logo. İsmin üzerindeki taç, saat ustalığının simgesi, beş parmak şeklindeki çıkıntılarda saat ustasının hünerli parmaklarını sembolize etmekte.

Rolls Royce

rolls-royce

Henry Royce 1884’te elektronik ve makine üreten bir fabrika kurdu. 1904’te ilk otomobilini yaptı. Aynı yıl Londra’da otomobil satan Charles Rolls’la tanıştı. İkili işbirliği yapmak üzere anlaştı. Royce’un yaptığı otomobilleri Rolls satmaya başladı. Otomobillerin adı “Rolls Royce” oldu. Lüks marka Rolls Royce’un kaputundaki zarif şekil 1911 yılında tasarlandı. Şekil, tasarımcının sevgilisini temsil ediyor. Orijinal adı “Spirit of ecstasy” (yeniliğin ruhu). Şekle, halk dilinde “emily” adı verildi.

Saab

saab

Bir zamanların sağlamlığıyla ünlü otomobil firması Saab, ismini ‘İsveç Havacılık Şirketi’nden (Senska Aeroplan Aktiebolaget) aldı.

Samsung

samsung

Tüketici elektroniği pazarına aslında oldukça yeni olan Koreli şirket, hayatına 1969 yılında Samsung-Sanyo Electric Company ismi altında başladı. 1970’li yılların sonuna doğru tekstil ve inşaat endüstrisiyle daha yakından ilgilenen şirket, bunun yanında tüketicilerine renkli TV’ler de sunuyordu. Bugün ise Sony gibi dev markalarla rekabet içinde olan Samsung, milyar dolarlık satış rakamıyla dünyanın en büyük teknoloji şirketlerinden biri. İsmini Kore dilinden alan Samsung’un kelime anlamı ‘üç yıldız’.

Sega

sega

Video oyunu devi Sega’nın ismi aslında bir Amerikalı olan Marty Bromley tarafından kurulan Service Games of Japan’in kısaltmasıdır.

Sharp

sharp

Dünyanın ünlü Japon markalarından biri olan ünlü TV devi Sharp, ismini kurucularından birisinin ilk icadı olan ‘her daim keskin mekanik kurşun kalem’den (the ever-sharp mechanical pencil) alıyor. 1925 yılında tüketici elektroniği pazarına giren Sharp, o yıllarda Japonya’nın ilk kristal radyo üreticilerinden biriydi.

Shell

shell

Marcus Samuel, Londra’da doğa hayranlarına deniz kabukları satmak amacıyla küçük bir dükkan açtı. 1833’teki bu gelişmeden sonra, baba, dükkanında kendi işini yaparken Marcus’un oğlu, aydınlatma ve yemek pişirmek için Uzakdoğu’ya gaz ihraç etme fikrini geliştirdi. 1892’de ilk tankerini tutarak 4 bin ton Rus gazyağını Singapur ve Bangkok’a ulaştırdı.

Skoda

skoda

Skoda’nın logosunda bulunan daire içindeki kanatlı ok, hayal etmeyi, itina göstermeyi, hız ve ilerlemeyi sembolize ediyor. Firma, kullandığı logoyla, bütün arabaların bu vasıflara sahip olduğunu göstermek istiyor.

Skype

skype

İnternet üzerinden sesli ve görüntülü iletişime olanak sağlayan en önemli şirketlerden birisi olan Skype için ilk isim olarak SKY-PEER-TO-PEER düşünüldü, daha sonra SKYPER ve en son SKYPE’ta karar kılındı.

Sony

sony

Elektronik devi Sony, ilk kez 1946 yılında Tokyo Tshushin Kokyo ismiyle ortaya çıktı. İlk yıllarda pirinç ocağı üretimiyle satışlarını gerçekleştiren Sony, 1955 yılından itibaren Latince’de ses (sonus) ve İngilizce ‘evlat’ (sonny) anlamına gelen kelimelerin birleşiminden ortaya çıkan ve ‘genç delikanlı’ anlamına gelen Sony ismini aldı. Portatif TV’lerden Walkman’e, PS serisinden CD/DVD çalara kadar geniş yelpazede ürünleri bulunan şirket, bugün dünyanın en büyük şirketleri arasında yer alıyor.

Starbucks

starbucks

Kahve zinciri Starbucks ismini Herman Melville’in ünlü romanı Moby-Dick’teki ‘starbuck’ isimli karakterden esinlenilerek aldı.

Suzuki

suzuki

Suzuki Logosu, 300 güzel sanatlar akademi öğrencisini katıldığı bir tasarım yarışmasıyla ortaya çıktı. Firma yetkilileri, “Uzlaştırıcı” buldukları büyük “S” harfini, yüzlerce amblem arasından seçti. Amblem, 1961 yılından bu yana Suzuki markasını temsil ediyor.

Toshiba

Tüketici elektroniği pazarındaki bilinen en eski şirket olan Toshiba, hayatına 1875 yılında Tanaka Seizo-Sho ismi altında telefon mühendisliği firması olarak başladı. 1899 yılında Tokyo Denki ismini alan şirket, 1939 yılından itibaren ise Tokyo Shibaura Electric şirketi olarak hayatına devam etti.

Vakko

vakko

Vitali ve Alber adlı iki kardeşin isimlerinin baş harflerini ve Hakko soyadının ‘kko’ kısmını birleştirerek oluşturduğu bir marka.

Verizon

verizon

ABD menşeli telekomünikasyon şirketi ismini Latince ‘gerçek’ (veritas) ve ‘ufuk’ (horizon) kelimelerinin birleşiminden almış.

Virgin

virgin

Virgin Şirketler grubunun sahibi ve kurucusu Richard Branson ve ortağı, iş hayatına ilk atıldıklarında, “biz de iş hayatında bakire (virgin)” sayılırız diyerek firmanın bugünkü ismini bulmuş oldu.

Vodafone

vodafone

İngiliz asıllı cep telefonu ve mobil iletişim şirketi ismini İngilizce ses (voice), veri (data), ve telefon (telephone) kelimelerinden almış.

Volkswagen

volkswagen

Almanlar’ın önde gelen otomobil markalarından Volkswagen, Almanca’da ‘halkın arabası’ anlamına geliyor.

Volvo

volvo

Volvo; Latince’de ‘sürüyorum’ demek. İsveç’in savaş tanrıçası Volvo arabalarını, İsveç’in çeliğini sembolize eden daire ve ok süslüyor. Logonun tasarımcısı, demir silahlarla donatılmış savaş tanrısı Merih’i simgelediği figürde, aynı zamanda markanın sağlamlığına işaret ediyor.

Walmart

walmart

Dünyanın en büyük perakende zincirlerinden Walmart, adını kurucusu Sam Walton’dan aldı.

Wendy’s

wendys

Fast-food zinciri Wendy’s ismini, kurucusu Dave Thomas’ın kızı Melinda’nın lakabından aldı.

3M

3M

Şirketin orijinal adı ‘Minnesota Madencilik ve İmalat Şirketi’ (Minnesota Mining and Manufacturing Factory) idi. Şirket daha yenilikçi ürünlere odaklanınca ismini de ‘3M’ olarak değiştirdi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir