tavsiye bilgisayar programları

| 25 Mayıs 2009

Güncel başlık için lütfen tıklayınız.

Bilgisayarların olmazsa olmazları, kullandığım ve tavsiye ettiğim bilgisayar programlarına ulaşabileceğin adresler burada… Yalnız belirtmem gerekir ki programlara ait verdiğim linkler Windows(XP, Vista, vb.) kullanıcılarına yöneliktir. Önerdiğim programlar Türkçe ve ücretsiz yazılımlardır.

avast-iconAvast Antivirüs: Ücretsiz olan bu antivirüs yazılımı, masaüstünü ve verilerini korur. avast! malware’in bütün formlarını, spyware’leri, rootkitleri ve truva atlarını bulur ve bilgisayarından uzaklaştırır. Programı buradan edinebilirsin. Ardından buradaki linke eposta adresini yazarak, epostanıza gelecek olan aktivasyon kodunu programa girerek elde edeceğiniz ücretsiz lisans ile programı kullanabilirsiniz.

ccleanerC-Cleaner: Açılımı Crap Cleaner olan program sistemindeki gereksiz dosyaları silerek daha kararlı ve hızlı bir biçimde çalışmasını sağlıyor. Üç bölümden oluşan bu küçük program oldukça iyi iş çıkartıyor. İlk bölüm “Temizlik” bölümü; bilgisayarındaki çerezler, geçici dosyalar, sistemde boşa yer kaplayan dosyalar vb. öğelerden kurtulmanı sağlıyor. İkinci bölüm “Uygulamalar”. DLL dosyaları, dosya uzantıları, başlangıç öğleri, ActiveX bileşenleri gibi birçok alanda meydana gelen hataları bulup düzeltiyor. Programın üçüncü bölümü ise “Araçlar”. Bu kısımda denetim masası – program ekle/kaldır’daki seçeneklerin çok daha fazlası mevcut. Ayrıca başlangıçta çalışan uygulamalar bilgisayarın açılmasını yavaşlattığı için bu bölümden ilgili düzenlemeleri kolayca yapmak da mümkün. İşte bu harika programı buradan edinebilirsin.

klite-codecK-lite Codec Pack: Ses ve video dosyalarını izleyebilmek için bilgisayarda bulunması gereken codec paketi. İlgili dosyayı buradan bilgisayarına indirdikten sonra kurarken, seçeneklerden “Profile 8: Lots of stuff (without player)”ı seçin ve aşağıda önerdiğim oynatıcıyı da kurarak tüm ses ve görüntü dosyalarını sorunsuz çalıştırın.

videolanVideo-LAN: Açık kaynaklı bir yazılım olan VLC-media player tüm multimedia özellikli ses ve görüntü dosyalarını çalıştırmak için kullanabileceğiniz oldukça sade ve kullanışlı bir program. Programı buradan edinebilirsiniz.

openofficeOpenOffice: Dünyanın en beğenilen ve en çok kullanılan açık kaynak kodlu ofis yazılımı. Diğer ürünlere para vermeye ya da kaçak kullanmaya gerek yok. OpenOffice; Hesap Tablosu, Kelime İşlemci, Sunum, Veritabanı, Çizim ve Formül bileşenleri gibi bir çok programa sahip. İsimleri farklı olsa da MSOffice’de bulunan word, excel, powerpoint gibi uygulamaların tümünü kullanmanızı sağlıyor. Programı buradan indirebilirsiniz.

Güncel başlık için lütfen tıklayınız.