Tavsiye Bilgisayar Programları ‘2012

| 02 Ekim 2012

bilgisayarİlkini Mayıs 2009, ikincisini Şubat 2011’de yayınladığım tavsiye bilgisayar programları listesinin güncel halini paylaşmaya Ekim 2012 itibariyle devam ediyorum.

Bu liste kişisel bilgisayarımda kullandığım ve tavsiye ettiğim bilgisayar programlarına yönelik bir çalışmadır. Adı geçen programlara pek çok alternatif bulunmakla birlikte optimum kullanım (kullanım kolaylığı, işgörürlük, erişebilirlik, sistemi yormaması vs.) açısından benim kullandığım ve önerdiğim programlardan bir derlemedir. Açık kaynak kodlu programları desteklediğim için önerdiğim tüm programlar ücretsiz yazılımlardır. İlgili bağlantıları kullanarak programları bilgisayarınıza indirip kurmanız mümkün.

avg-logoAVG Antivirüs: Daha önce kullandığım Avast’ın yeni versiyon güncellemeleriyle yaşattığı çeşitli sorunlardan dolayı bir kaç ay önce AVG kullanmaya başladım ve son derece memnunum. Ücretsiz olan bu antivirüs yazılımını indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

ccleanerC-Cleaner: Açılımı Crap Cleaner olan program sistemindeki gereksiz dosyaları silerek daha kararlı ve hızlı bir biçimde çalışmasını sağlıyor. Üç bölümden oluşan bu küçük program oldukça iyi iş çıkartıyor. İlk bölüm “Temizlik” bölümü; bilgisayarındaki çerezler, geçici dosyalar, sistemde boşa yer kaplayan dosyalar vb. öğelerden kurtulmanı sağlıyor. İkinci bölüm “Uygulamalar”. DLL dosyaları, dosya uzantıları, başlangıç öğleri, ActiveX bileşenleri gibi birçok alanda meydana gelen hataları bulup düzeltiyor. Programın üçüncü bölümü ise “Araçlar”. Bu kısımda denetim masası – program ekle/kaldır’daki seçeneklerin çok daha fazlası mevcut. Ayrıca başlangıçta çalışan uygulamalar bilgisayarın açılmasını yavaşlattığı için bu bölümden ilgili düzenlemeleri kolayca yapmak da mümkün. İşte bu harika programı buradan edinebilirsiniz.

klite-codecK-lite Codec Pack: Ses ve video dosyalarını izleyebilmek için bilgisayarda bulunması gereken codec paketi. İlgili dosyayı buradan bilgisayarına indirdikten sonra kurarken, seçeneklerden “Profile 8: Lots of stuff (without player)”ı seçin ve aşağıda önerdiğim oynatıcıyı da kurarak tüm ses ve görüntü dosyalarını sorunsuz çalıştırın.

videolanVideo-LAN: Açık kaynaklı bir yazılım olan VLC-media player tüm multimedia özellikli ses ve görüntü dosyalarını çalıştırmak için kullanabileceğiniz oldukça sade ve kullanışlı bir program. Programı buradan edinebilirsiniz.

openofficeOpenOffice: Dünyanın en beğenilen ve en çok kullanılan açık kaynak kodlu ofis yazılımı. Diğer ürünlere para vermeye ya da kaçak kullanmaya gerek yok. OpenOffice; Hesap Tablosu, Kelime İşlemci, Sunum, Veritabanı, Çizim ve Formül bileşenleri gibi bir çok programa sahip. İsimleri farklı olsa da MSOffice’de bulunan word, excel, powerpoint gibi uygulamaların tümünü kullanmanızı sağlıyor. Programı buradan indirebilirsiniz.

google-chromeGoogle Chrome: Web tarayıcısı muhtemelen bilgisayarınızdaki en önemli yazılımdır. Çevrimiçi olduğunuz zamanınızın çoğunu bir tarayıcıda geçirirsiniz: Arama yaparken, sohbet ederken, e-posta gönderirken, alışveriş ve bankacılık işlemleri yaparken, haberleri okurken ve çevrimiçi videoları izlerken genellikle bir tarayıcı kullanırsınız. İnternet Explorer, Mozilla Firefox, Opera, Yandex ve diğerleri arasındaki tercih size ait. Ben şahsen; hız, basitlik, güvenlik ve diğer özellikleri nedeniyle web tarayıcı olarak Google Chrome kullanmaktayım. İndirmek için buraya tıklayabilirsin.

notepad++Notepad ++: Not defteri yazılımının bir alternatifi olan Notepad++, gelişmiş bir metin editörüdür. Araç, C, C++, Java, C# gibi birçok dili desteklemektedir. Ortalama bir bilgisayar kullanıcısının işine gerekmese de bu konularla içlidışlı isen bilgisayarında olması gereken bir program. İndirmek için buradan buyurun.

filezillaFilezilla: FileZilla, çok yönlü bir FTP istemcisi. Uzun zamandır ücretsiz FTP istemcileri arasında en iyisi. Açık kaynak olarak geliştirilen bir Dosya Transfer Protokolü (FTP) istemcisi olan FileZilla Türkçe dil seçeneği, FTP, FTPS ve SFTP desteği ile güvenli dosya aktarım işlemleri yapabilmenize olanak sağlamakta. Programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

photoscapePhotoScape: PhotoScape resim görüntüleme ve düzenleme programları arasında en kullanışlı bulduğum program. Hem temel araçları ve seçenekleri barındırıyor hem de kullanımı basit. Ev kullanıcılarının her türlü ihtiyacını giderebilecek programı indirmek için buraya tıklayabilirsiniz.

2 thoughts on “Tavsiye Bilgisayar Programları ‘2012

  1. Pingback: tavsiye bilgisayar programları | Engin Enginer

  2. Pingback: Tavsiye Bilgisayar Programları 2011 | Engin Enginer

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir