Google Buzz getirdi

| 10 Şubat 2010

googlebuzzAz önce Gmail hesabımda dolanırken değişik bir şeyler oldu ve ilgili linke tıklayınca gördüm ki Google; Facebook ve Twitter gibi sistemlerle hızla yaygınlaşan ve popülerliği artan sosyal paylaşım ağlarına rakip olarak yeni bir uygulama geliştirmiş. (Ki bir kaç ay önce Facebook’un Friendfeed’i satın aldığını da hatırlatmakta fayda var.)

Uzun yıllardır Gmail hesabı kullanan ve Google’un pek çok farklı hizmetinden faydalanan bir kullanıcı olarak Buzz ile ilgili gelişmeleri yakından takip edeceğim. Ki 176 milyon kullanıcısı bulunan Gmail sisteminin içerisinde yer alan Buzz, Google’un gücü dikkate alındığında kısa zamanda çok ses getirecek demektir. Tam bir Googlesever olduğum için tüm yeniliklerini yakından takip etmekle kalmayıp, İnternet kullanıcılarına da Google hizmetlerini tavsiye etmekteyim.

İlk etapta her zamanki Google sadeliği göze çarpıyor. Sistemde genel ve özel paylaşım seçenekleri mevcut. Klasik sizi takip eden ve sizin takip ettiğiniz kişiler listesi var. Gmail hesabı bulunan ve sık e-posta trafiği yaşadığım bazı arkadaşlarımı sistem otomatik olarak takibe almış, ayarlarla oynamak yine bizim elimizde, her zamanki Google basitliği ile… İçerik Youtube, Flickr, Picasa gibi bir çok sistemle uyumlu çalışacakmış. Her sosyal ağ sisteminde bulunan “yorum”, “beğendim” gibi seçenekler de mevcut.

Şuan için Google Buzz’a sahip olmak için tek yapmanız gereken bir Gmail hesabı edinmek. Gerçi yakın zamanda kendi e-posta hesabınızla da Buzz’a kayıt yaptırabileceksiniz.

Ek [2011]: Google Buzz projesi istenilen başarıyı elde edemeyince Google Plus adını verdiği yeni bir sosyal ağ projesi geliştirerek Buzz projesine son verdi. Google Plus nedir?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir