Pınar Ürünlerini Boykot Etmek

| 19 Nisan 2017

Yaşar Holding16 Nisan referandumu ardından Yaşar Holding Yönetim Kurulu Başkanı Sn. Selim Yaşar, Facebook üzerinden talihsiz bir açıklamada bulunarak; kendisinin ‘Evet‘ yanlısı olduğunu ve İzmir’in Karşıyaka ilçesi en yüksek ‘Hayır‘ oyu çıkaran yerlerden biri olduğundan Karşıyaka Spor Kulübü ile ilgili sponsorluk durumunun yeniden değerlendirilmesi gerekebileceğini dile getirdi.

“En yüksek Hayır Karşıyaka’dan YH (Yaşar Holding) düşünüyorum ve Ankara ile ters düşmemek için sponsorluğu yeniden gözden geçirmek gerekli.”

Bunun üzerine sosyal medyada Pınar ürünlerini tüketmeyerek bu durumu boykot etmeye yönelik çağrılar çığ gibi büyüdü. Hemen ardından da Yaşar Holding’den açıklama geldi;

“Yaşar Topluluğu, 71 yıldır kurumsal değerleri ışığında, etik duruşundan taviz vermeden, her kurum, kuruluş ve bireye eşit mesafede durarak şirketleri ve markaları ile üretmeye, istihdam sağlamaya ve ülkemizin ekonomisine katkı sağlamaya devam etmektedir. Demokrasinin önemi ve gereğine inanan Yaşar Topluluğu olarak, Sayın Selim Yaşar’ın görüşlerinin şahsi görüşleri olduğunu, söz konusu görüşlerin Yaşar Topluluğu ve Yaşar Ailesi’ni temsilen verilmediğini, topluluğumuzun tüm siyasi görüşlere ve partilere eşit mesafede durduğunu hatırlatmak isteriz. Ülkemizin gelişmesi ve geleceği için var gücümüzle çalışmaya devam edeceğiz. Kamuoyuna saygılarımızla duyururuz.”

Tepkilerin sürmesi üzerine Sn. Selim Yaşar da yine Facebook hesabı üzerinden bir paylaşım yaparak özür diledi.

“Karşıyakalı spor camiasından özür dilerim ben kimseyi kırmak istemem ve herkesin kararına saygılıyım.”

Lakin Hayır oyu veren vatandaşların tepkileri dinmiyor. Çünkü, tepkinin temelinde kişilerin hür düşünceleri karşısında parayı bir yaptırım aracı olarak kullanma zihniyeti mevcut. Tepkilere hak vermemek, böyle bir düşünceyi kabul edip hoş görmek mümkün değil.

Peki hatasının farkına varıp geri adım atan Selim Bey’i protesto etmek için Pınar ürünlerine boykot çağrısı yapmak gerçekten doğru mu? Ben de Hayır oyu kullanan, Selim Bey’in de sergilediği tutumu doğru bulmayan biriyim. Lakin Yaşar Topluluğu uzun yıllardır faaliyet gösteren İzmir‘in köklü firmalarından, Yaşar Üniversitesi ile eğitime katkı sağlayan, ülke ekonomisinin yanısıra, Türk insanının sosyal ve kültürel gelişimine de önem veren bir firma. Sağladığı istihdam alanı ile binlerce kişinin geçim kaynağı olmakta. Hiç düşündünüz mü, sizce Pınar ürünlerini boykot etmek Selim Bey’i ne kadar etkiler, bunun yanında İzmir’i ve vatandaşları ne kadar etkiler?

Eğer Selim Bey yanlışından dönmese tepki amaçlı olarak bu durumu boykot etmek düşünülebilirdi lakin hata anlaşılmış ve özür dilenerek geri adım atılmıştır; ve Yaşar Topluluğunu boykot etmek Selim Bey’den çok İzmir’e ve binlerce çalışanına zarar verecektir diye düşünmekteyim.