MessageMe

online iletişimEskiden yabancı bir karşı cinsle sanal ortamda iletişim kurmak öyle zordu ki; birisiyle tanıştığınızda msn adresini öğrenmek telefon numarası almaktan daha büyük bir başarıydı.

İşin diğer boyutuna gelince, eğer sanal ortamda fazla zaman geçiriyor ve karşı cins ile diyalog kurmak istiyorsanız nette araştırma yapıyor, arkadaşa soruyor ve kız msn adresi bulmaya çalışıyordunuz. Ergenlik dönemini 90’larda yaşamış olanlar çok iyi bilir o süreçleri… Doğru söyle bak, hiç mi yok, çok canım sıkılıyor, sende vardır kesin, bir adres versen de iki muhabbet etsek… sözlerini az duymadım.

msnHatta bu alanda çalışma yapan web siteleri kuruldu, “kız msn adresleri” diye site ilanları hatırlıyorum. Hatta şimdi meraktan Google’a yazıp arattım da, hala varmış öyle sayfalar. Yalnız artık msn mi kaldı be, o da bu süreçte yok olup gitti.

Eskiden mIRC vardı, ilk kez bundan 15 sene önce İzmir, Çandarlı’da kuzenim sayesinde tanışmıştım o dünya ile. Sonra ICQ furyası, hemen akabinde de MSN Messenger. Ardından gelen Facebook çılgınlığı ile birlikte hepsinin pabucu dama atıldı.

Bu süreçle birlikte mobil iletişimin yaygınlaşmasıyla farklı alternatifler doğdu. Şuan en çok bilinen/kullanılan mobil uygulama Whatsapp. Onun yanı sıra Viber, Tango, Kakao, Kik vb. daha pek çok uygulama mevcut. Geçtiğimiz gün (07 Mart 2013) hizmete başlayan diğer bir uygulama ise MessageMe.

messagemeÇıktığı gün itibariyle sosyal medyada inanılmaz bir rüzgar estirdi. En çok indirilen uygulamalar listesinde ilk sıralarda yer almakta. Sanırım en büyük artısı hem telefon numarası, hem e-posta, hem de PIN (kullanıcı hizmet numarası) ile etkileşim sağlayabiliyor oluşu. Yani numaranızı bilen arkadaşlarınızla da numaranızı bilmesini istemediğiniz yabancılarla da yazılı iletişim kurabilmek mümkün. Bunun yanı sıra mevcut uygulamalardan farklı olarak çizim vb. ek özellikler de sunmakta.

Dedim ya, bizim gençliğimizde karşı cinsle iletişim kurmak için msn adresi bulmaya çalışırdık, şimdi Twitter yahut Instagram’da #MessageMe hashtag’i ile bir arama yapmanız yeterli…

Program şimdiden oldukça tutmuşa benziyor, lakin hala yeni ve geliştirilmesi gereken konular var. Bu süreçte her uygulama yazarı pastadan pay almaya çalışıyor, zaman neler gösterecek bilmiyorum ama bakıldığında MessageMe daha ilk haftadan Whatsapp, Facebook Messenger, Skype gibi en çok tercih edilen iletişim programları arasındaki yerini almış görünüyor.

Benimse; tüm sosyal medya kanallarını deneyimleme adına yer alıyor olsam da, halen en sevdiğim ve aktif kullandığım hizmetin e-posta olduğunu belirtmekte fayda var.

Ek: MessageMe uygulaması Yahoo tarafından satın alınarak 2014 yılı sonunda kapatıldı.