İzmir gerçekten de en yaşanabilir 10 şehir arasında mı?

| 04 Şubat 2013

izmirGeçtiğimiz 2-3 gündür sosyal medyada İzmir’in “Dünyadaki en yaşanabilir şehirler sıralaması”nda ilk 10’a girerek altıncı sıraya yükseldiğine dair bir haber dolaşmakta.

İzmir’de yaşayan, İzmir aşığı biri olsam da bu haberi paylaşmadan önce teyit etmek istedim. Ve ne yazık ki İzmir yerel medyası haricinde doğrulayıcı herhangi bir kaynağa ulaşamadım.

Dünyanın en yaşanabilir şehirleri, şehirlerin yaşam koşullarında dair sıralandığı saygın yıllık anketler için kullanılan gayri resmi bir adlandırmadır. Genellikle Mercer firmasının Yaşam Kalitesi Anketi baz alınarak hazırlanan bir listedir.

Firma yıl içerisinde anket çalışmalarını yaptıktan sonra yıl sonunda o yıla dair sıralamayı açıklar, yani 2013 yılı listesi 2013 yılının sonunda açıklanacaktır. 2012 yılı listesine gelecek olursak; Viyana’nın birinci Bağdat’ın ise sonuncu olduğu listede, Türkiye’den ilk 50’ye girebilen şehir olmadı.

viyana2012
1. Viyana, Avusturya
2. Zürih, İsviçre
3. Auckland, Yeni Zelanda
4. Münih, Almanya
5. Vancouver, Kanada
6. Düsseldorf, Almanya
7. Frankfurt, Almanya
8. Cenevre, İsviçre
9. Kopenhag, Danimarka
10.Bern, İsviçre
10.Sidney, Avustralya

Zaten İzmir’in altıncı sırada yer aldığına dair haberlerde de “bir araştırma şirketi” denmekte ve herhangi bir firma adı belirtilmemektedir. İzmir’i ne kadar seviyor olsam da, alt yapı sorunları şehir insanını çoğu zaman çileden çıkartacak düzeyde hissediliyor. Umarım var olan ve sıkıntı duyduğumuz sorunlara çözüm getirilir de İzmir gerçekten de dünyada en yaşanabilir şehirler sıralamasında ilk sıralarda yer alır.