Ice Tea tutkunluğu

| 22 Haziran 2012

ice-teaBeni tanıyanlar iyi bilirler, soğuk içecek olarak ne gazoz ne meyve suyu ne de başka bir içecek tercih ederim, en çok tükettiğim içecek Lipton Ice Tea (Limon aromalı)’dir.

Son dönemde ekranlarda sıkça yer alan Doğulu kardeşlerin oynadığı Fuse Tea reklamının ardından ‘ice tea’ (buzlu çay) meselesine değinesim geldi.

lipton-ice-teaLipton Ice Tea Unilever tarafından, ilk olarak 1993 yılında piyasaya sürüldü. Piyasaya sürüldüğünde tavşan kanı çaya alternatif olarak “soğuk çay” vurgusuyla piyasaya çıktığından tutunamadı. Çünkü çay tüketicisi ‘soğuk çay da neymiş’ diyerek tercih etmedi. 2001 yılında ise yeni bir girişimde bulunuldu, bu sefer çay vurgusu yapmadan sadece Ice Tea adı kullanılarak gençleri hedef alan bir pazarlama stratejisi güdüldü. Çay keyfine alternatif olmaktan ziyade serinletici bir içecek olarak tanıtıldı.

O yılları çok net hatırlıyorum; “ağız tadıma hitap eden, asitsiz bir içecek buldum sonunda” demiştim. 2002 yılında severek tükettiğim içeceği her yerde bulamıyor, erişmekte zorluk çekiyordum. Ardından ürünün tutması ve satışların artış göstermesi ile 2003 yılında iki dev şirket, Pepsico Beverages ve Unilever arasında gerçekleştirilen ortaklıkla Lipton’un piyasadaki değeri arttı ve Türkiye pazarındaki yerini sağlamlaştırdı. Artık Lipton Ice Tea’ye erişmek daha kolaylaşmıştı.

nesteaLipton’un bu başarısının ardından Nestle Twinings markası ile rekabete kalkıştı; Nestle ve Coca-Cola‘nın ortaklığı ile Nestea markası yaratılıp daha güçlü bir şekilde kendilerine pazarda yer aramaya başladılar ancak farklı yollarla tutundurma çalışmaları gerçekleştirseler de Lipton gibi sağlam bir marka olmayı başaramadılar. İşte bu yüzden Nestea ile anlaşmasını 2012 itibariyle sonlandıran Coca-Cola, kendi ürünü Fuse Tea’yi yaratarak dünya pazarlarında yeniden şansını denemeye karar verdi.

fuse-teaNestea markası böylece Nestle firmasında kalmış oldu. Firma ya ürünü kendileri üretmeye devam edecek, ya yerel bir firmayla anlaşacak ya da Türkiye pazarından çekilecekler. Şartlar göz önünde bulundurulduğunda 2012 yılı sonuna kadar piyasada Nestea kalmayacak diyebiliriz. Coca-Cola yola Fuse Tea ile devam edilecek. Geçtiğimiz ay piyasaya çıktığında denediğim Fuse Tea’yi ise oldukça başarısız buldum. Sosyal medyada ve sözlüklerde de okuduğum kadarıyla kimse beğenmemekte, hiç olumlu bir yoruma denk gelmedim. Bakalım Coca-Cola tutundurma için ne gibi faaliyetler gerçekleştirecek birlikte göreceğiz ancak bu tadı değiştirmeden işleri çok zor görünüyor… (Kenan ve Ozan Doğulu kardeşlerin oynadığı Fuse Tea reklamını izlemek için buraya tıklayabilirsiniz.)

Coca-Cola’nın rekabet çabalarının yanı sıra başka firmalar da başka başka markalar ile ice tea alternatifleri üreterek piyasaya sunmakta, ancak benim en başından beri favorim Lipton Ice Tea olmuştur. Zaten piyasaya ilk çıkan marka olduğu için de özdeşleşme gerçekleşmiştir; Ice Tea denildiğinde ilk akla gelen isim Lipton Ice Tea olmaktadır. Diğer alternatif soğuk içecekler (gazlı içecek ve meşrubatlar) dikkate alındığında da 10 yıldır çoğunlukla tükettiğim soğuk içecek olan Lipton Ice Tea’yi denemenizi tavsiye ederim.

Ek [21.07.2024]: Geçtiğimiz yıllar zarfından buzlu çay ürünlerine ait içerikler öyle değişti ki artık şekerli su tüketmekten bir farkı kalmadı. O yüzden benim de soğuk içecek alışkanlıklarım değişti. Konuyla ilgili yazım; Ice Tea vs. Karadut Suyu

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir