Hrant Dink’e Bakış

hrantdinkHrant Dink (1954 Malatya – 2007 İstanbul), Ermeni kökenli Türk gazeteci. 19 Ocak 2007 tarihinde saat 15:00 sıralarında, genel yayın yönetmeni olduğu Agos gazetesinin Şişli Halaskârgazi Caddesi üzerindeki binası önünde uğradığı silahlı saldırı neticesinde hayatını kaybetti. 5. ölüm yıl dönümü dolayısıyla yine gündeme gelen Hrant Dink çok konuşuldu, daha da konuşulmaya devam edecek. Okuduğum, seyrettiğim, takip ettiğim kadarıyla gündem içimi burktuğu için paylaşımda bulunmak istedim. Sosyal medyadan bir takım aktarımlar yaparak konuya bakış açımı dile getirmeye çalışacağım.

“Hepimiz Ermeniyiz diyerek yürüyüş yapanların %80’i 1-2 haftaya kadar Fransa’yı Ermeni Soykırım Yasa Tasarısı için kınıyor falandı :) çok garip toplumuz. Ben şahsen Ermeni değilim! NE MUTLU TÜRKÜM DİYENE.” S.G.

‎”‘Hepimiz Ermeniyiz’ demek benim için ‘bu acıyı paylaşıyoruz’ demektir. Buna başka anlam yüklemem.” Birol Güven

Düşünce savunusu ayrı, ortalarda Ermeniyim diye yürümek ayrı… Neyi nasıl ifade etmesi gerektiğini bilmiyorsa insan hiç konuşmasın daha iyi… M.H.Y.

‎”neyi nasıl ifade etmesini gerektiğini bilmek” işte ben de bu göreceden bahsediyorum. çok ince bir çizgi var orada. nedense hep bizim dediğimiz ve yaptığımız doğru…

scbBen Anadolu çocuğuyum dostumu düşmanımı iyi tanırım, Türkün Türkten başka dostu yok, bunu anlamak için illa şahit olmaya gerek yok, bknz şanlı Türk tarihi! Ü.Ö.

“Bakış acısı” diyorum Sağa Çektim Bekliyorum okumasını istiyorum, evet “bakış açısı” diyor. Bir harf de olsa ne çok şeyi değiştiriyor!

“Hepimiz Hrantız Hepimiz Ermeniyiz Diyenlere Gelsin…… ‘Türk’ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni’nin Ermenistan ile kuracağı asil kanında mevcuttur.’ Fırat (Hrant) Dink 13 Şubat 2004 Agos Gazetesi” T.E.

“Hala neyi tartışıyorlar neyin yürüyüşünü kime karşı yapıyor bu millet anlamak mümkün değil, ben Hrant falan değilim, ben Türk oğlu Türküm! Ü.Ö.

“Millet böyle koyun sürüsü gibi hareket etmeye devam ettikçe daha çok neyi, neden yaptığını bilmeden yürüyüp dururlar… Akıl vermiş RABBİMİZ çok şükür hamdolsun ama kullanmaya bile üşeniyolar mı ne, ben anlayamaz haldeyim… M.H.Y.

Aslına bakarsanız katılmıyorum. Aynı Hrant Dink’e katılmadığım gibi ama katılmıyorum diye kimsenin ölmesini de istiyor değilim. Aynı Hrant Dink’in öldürülmesine de karşı olduğum gibi… Savunulan şey Hrant Dink’in düşünceleri değil, özgürce düşüncelerimizi paylaşabilme olgusudur.

“Hepimiz Hrantız Hepimiz Ermeniyiz Diyenlere Gelsin…… ‘Türk’ten boşalacak o zehirli kanın yerini dolduracak temiz kan, Ermeni’nin Ermenistan ile kuracağı asil kanında mevcuttur.’ Fırat (Hrant) Dink 13 Şubat 2004 Agos Gazetesi” T.E.

Hrantın bu sözünü farklı kaynaklardan objektif olarak okumak gerekir bu söz yanlış lanse ettirildi. Her ne kadar Hrant Dink vakti zamanında sütten çıkma ak kaşık olmasa da son dönemde öldürülmesi ülkemiz icin büyük bir kayıptır, çünkü ölmeden önce Ermeni diasporasını karşısına almış hatta bununla yetinmemiş kürtleri PKK konusunda; Ermenilerin vakti zamanında emperyalist güçlerin uşağı olduğu gibi kandırılmamaları için uyarmıştır. Sonuç olarak dış güçler (bence diaspora) Hrant’ı öldürerek bir taşla iki kuş vurmuştur; hem ayaklarına dolanan Hrant’dan kurtulmuş hem de devletimizi uluslararası medyada katil ilan etmiştir. Bu hepimiz Hrantız eylemleriyle de buna devam etmektedir. Ancak aslolan bu kirli oyunda bizim asıl azmettiricilerin kim ise bulunmasını istememizdir. “Türk’ün zehirli kanı meselesi! Hrant bu sözü söyledi mi? İşte gerçekler! E.Ç

ee01Ne demiş düşünür;
“Söylediklerinize katılmıyorum, ancak onu söyleme hakkınızı ölümüne savunurum.” (Not: Bu sözü Voltaire’in ifade ettiği söylenir ama onunla ilgili de çelişkili bilgiler mevcut. O yüzden duyduğumuz, gördüğümüz, okuduğumuz, bildiğimiz tüm olguların doğruluğunu sorgulamalıyız.)

Aklıma yine o yazım geldi. “Bakış Acısı”nı okumak için buraya tıklayabilirsiniz. İnsanların düşüncelerini özgürce paylaşabilecekleri bir dünya umuduyla…