engin

enginYazın son güneşli günlerinde doğan bu bebek, ilk yaşlardan itibaren kendini düşündükleriyle ve zekâsıyla özdeşleştirirken, yaşamını da bu formata bağlı olarak organize eder. Gözünden hemen hiç bir detayı kaçırmayan çocuk, sürekli bilgi toplar. Düzenli oluşu, çalışkanlığı ve üretkenliğiyle tanınır. Temelde organizasyon ve düzene ait inanılmaz bir yeteneği olmasına karşın, her zaman odasını toplamayabilir. Ama odasındaki dağınıklığın bile kendi içinde bir düzeni olduğuna şüphe etmemek gerekir. Sahip olduğu her objeyi mutlaka kullanmak ister. Faydalı ve tutumlu olmak konusunda doğal bir yeteneğe de sahiptir.

Diğer insanlar için bir şeyler yapmaktan mutluluk duyar. Sahne gerisinde kalmayı tercih eder. Fakat sessiz yaklaşımları, her zaman yararlı şekilde kullanmaya dikkat ettiği yoğun enerjisinin kamuflajıdır. Detaylara olan dikkati inanılmazdır. Gözlem gücünün yüksekliği, her şeyin kalitesi hakkında kolayca yargıya varabilmesine ve hem kendisi hem de diğer insanlar için çok yüksek standartlar oluşturmasına nedendir.

Analiz etmeyi, küçük parçalarına ayırmayı ve sonuca bu yollardan ulaşmayı sever. Pratik çözümler üreterek diğer insanlara hizmet etmeyi ister. Yaşamında da başarılı olmak, yaptığı şeyi mükemmele ulaştırmak için elinden geleni yapar. Üretmeyi hayatın amacı olarak görür.

İletişim kurmaya bayılır. Her konuyu rahatlıkla tartışabilecek, özellikle entelektüel alış-verişe yatkın bir insandır. Orijinal, yaratıcı yanı kuvvetli ve bağımsızlığına düşkün bir kişiliktir. Genellikle farklı bir kişilik sergiler, çağının çok ilerisinde düşüncelere ve bakış açısına da sahiptir. Farklı bir hareket çizgisine ve yaşamsal döngülere sahiptir. Orijinal, özgün, beklenmedik ve yenilikçi düşünceler ve yaklaşımlar tipik özelliğidir. Sezgilerin karar aşamasındaki etkileri ve ani fikir değişimleri çok sık görülür.

Dost ve arkadaş canlısıdır, grup aktivitelerinde ve ekip çalışmalarına katkıda bulunmayı seven bir yapıdadır. Grup birlikteliklerinde bile, bireysel bağımsızlığından vazgeçmeyen, özgür düşüncelerinden caymayan bir davranış biçimi sergiler.

Genellikle serin ve duygularını gösteremeyen bir yapıya sahiptir. Hümaniter yanı çok kuvvetli olmasına rağmen, duygularını ve düşüncelerini hiç bir zaman kişisel boyuta dökmek yanlısı değildir. Tüm insanlara karşı ilgi gösterebilmesine karşın, genellikle yakınında olan insanları ihmal edebilir.

Yeniliğe ve gelişime açıktır, kendini düşünceleriyle özdeşleştirir. Farklı düşüncelerinin kimi zaman etrafındaki insanlar tarafından anlaşılması uzun süreler de alabilir. Kendini ifade etmesi, gerçek ihtiyaçlarını ilişkilerinde anlatabilmesi de oldukça zordur. Bağımlılığa karşı hissettiği korku da ilişkilerinde yaşadığı problemlerin temel kaynağıdır.

Ortak finansal kaynakları yönetmekte ve yaratmakta büyük bir yeteneğe sahip bir kişilik yapısı vardır. Gizemli konulara merak, bilinmeyene duyulan ilgi, sıra dışı bir insanın ortaya çıkmasında etkilidir.

Zaman zaman duygular ağır basmasa, tamamıyla yalnız ve bireysel bir yaşam sürdürmeyi tercih edebilir. Entelektüel faaliyetleri o kadar yoğundur ki, tamamıyla kendi kendine yetmesine nedendir. Kendini ilgi alanlarından uzaklaştırmayacak, azami seviyede özgürlük tanıyan ilişkileri tercih etmesi bu yüzdendir.

Titiz, detaycı ve mantıklı yapısıyla dikkat çeker. Hoş ve sevecen bir mizacı vardır. Anlaşması kolay bir insandır. Kendi özel hayatına ve özgürlüğüne düşkün olduğu için de arkadaşlarını pek yormaz. Bazen hayatın anlamını düşünmek ya da kendi kendinize eğlenmek için her şeyden uzaklaşıp yalnız kalmak ister. Bu yüzden de kaçabileceği güzel mekânlar nerede bilir ama yalnızlık düşkünü bir insan da değildir. Sadece hayatın vermiş olduklarını takdir eden, dünyayla barışık bir insandır.

yasam-ilkesi