Gmail 5 yaşında

| 13 Mayıs 2009

gmail-logoDaha dün gibi hatırlıyorum, yakın bir arkadaşım Gmail hesabı daveti göndermişti. Bir çok yeni çıkan web uygulaması gibi Gmail hesabı sahibi olabilmek için de birisinin sizi davet etmesi gerekiyordu. Hesabı aldıktan sonra siz de belirli bir sayıda kişiye davet gönderme hakkı sahibi oluyordunuz.

O günlerin üzerinden 5 yıl geçmiş. Ben de neredeyse 5 yıldır Gmail kullanıcısıyım. Firmanın sahip olduğu anlayış, sade ve amaca yönelik ürünleriyle zevkim ve kullanım ihtiyaçlarımla birebir uyuşan bir çok Google ürününü keyifle ve verim alarak kullanmaktayım.

5 yıl içerisinde neler olmadı ki… İlk çıktığında ücretsiz olarak 1gb’lık eposta kapasitesi şaka olarak değerlendirilmişti. Üstelik her geçen gün artmaya başlayan saklama kapasitesi 7gb’ı da aşmış durumda. Şimdi ise 5. yıl şerefine Gmail Labs programının İngilizce dışındaki yerel diller ve ülkelerde de kullanıma açılması gerçekleşti. Gmail Labs; Gmail’i çevrimdışı kullanabilme, en son gönderilen epostanın gönderilmesini 5 sn içerisinde geri çekebilme, eklenti hatırlatıcısı gibi bir çok uygulamayı kapsıyor.

Bunun yanı sıra Google kullanıcıların Gmail’i daha etkin kullanmalarına olanak tanıyacak bazı ipuçlarını da bizlerle paylaşmış:

1. Kamerası olan kullanıcılar, gmail.com/videochat adresinden yüklenecek bir eklenti sayesinde, Gmail gelen kutusu içerisinden görüntülü sohbet yapabilirler. Bunun için konuşmak istediğiniz kişinin e-posta kutusu içinde Google Chat oturumunu açması yeterli.
2. E-postaların daha düzenli arşivlenebilmesi için kullanıcılar kendi filtrelerini oluşturarak, belirli bir konuda veya belirli bir kişiden gelen e-postaları gruplayarak sınıflandırabiliyorlar.
3. Gmail, Gmail Labs üzerinden etkin hale getirilebilen “Çevrimdışı” modu sayesinde, okunan e-postaların kullanıcıların bilgisayarı üzerinde çevrimdışı olarak saklanabilmesini sağlıyor. Bu özellik Ayarlar > Labs > Çevrimdışı yolu izlenerek aktif hale getirilebilir.
4. Gmail mobil uygulamaları ve tüm platformlar için geliştirilmiş mobil Gmail sayfası sayesinde, cep telefonları, PDA gibi taşınabilir cihazlar üzerinden e-postalara erişim ve yeni e-posta göndermek mümkün.
5. Tema desteği ile geleneksel Gmail görüntüsünü değiştirmek mümkün, yeni temaları denemek için Ayarlar > Temalar yolunu izleyebilirsiniz.
6. Gönderdikten hemen sonra pişman olduğunuz e-postaları geri almak için e-postanızı yolladığınız 5 saniye içinde geri alabilirsiniz.
7. Kimi durumlarda gönderdiğiniz e-postalar hakkında emin olup olmadığınızı teyit etmeden yollamak istemiyorsanız, Mail Goggles adı verilen seçenek sayesinde, daha önceden belirlediğiniz zaman aralıklarında Gmail’den e-posta göndermeden önce sınanabilirsiniz. Bu özellik, aktif hale getirildiğinde e-posta yollamadan önce kullanıcıya basit bir matematik sorusu soruyor ve doğru cevabı almadan o e-postayı göndermiyor. Bu özellik Ayarlar > Labs > Mail Goggles yolu izlenerek aktif hale getirilebiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir