Futbol yayın ihalesi ve Tivibu

| 14 Nisan 2010

tivibuXX.yy’da televizyon çocuğu olarak büyümüşsem de ilgi alanlarımı farklılaştırmam ve bilgisayardan film izlemeye başlamamla birlikte 10 yıldır televizyon izlememekteyim. Bununla birlikte TTnet’in Tivibu hizmeti gerçekten de takdir edilesi bir girişim.

Tivibu reklamlarına medya mecralarında denk gelmeyenler için belirteyim ki ayda 1 TL vererek İnternet üzerinden onlarca kanalı izleyebiliyorsunuz. Üstelik National Geographic gibi belgesel kanallarından tutun Karadeniz TV gibi yöresel kanallara kadar bir çok kanal mevcut, hatta e2 bile izlenebiliyor. Eğer ayda 4 TL vererek kapsamlı pakete üye olursanız başka ekstra hizmetlerden faydalanabiliyorsunuz.

Türk Telekom’un gözünü bu sektöre diktiği aslında TFF Süper Lig ile 1.Lig’in önümüzdeki 4 sezonu kapsayan yayın ihalesiyle belli olmuştu. Halen yayın haklarına sahip olan Digiturk ile 2 ay öncesinde kıran kırana bir ihale süreci yaşadılar. 214,3 milyon TL muhammen bedel ile başlayan ihalenin kazanan tarafı çekişmeli saatlerin ardından 321 milyon TL ile Digital Platform oldu. Ancak onlar bile rakam karşısında oldukça şaşkındılar, kimse böyle bir rekabeti beklemiyordu. (Rakama %10’luk TFF payı ve vergilerin dahil olmadığını da hatırlatmakta fayda var.)

Herkes Türk Telekom’un herhangi bir alt yapısı olmadığı halde Digital Platform karşısında nasıl böyle fiyat yükseltebildiğine şaşırıyordu. Ki kurulu alt yapıya ve süregelen müşterilere sahip olduğu halde ek girişimlerde bulunmadan Digital platformun bu ihale bedeline zarar etmesi içten bile değil. Uzmanların dile getirdiği üzere başabaş noktasının üzerinde bir rakama ihale eski sahibinde kaldı. Peki Türk Telekom nasıl bu kadar cesur davranabildi?

İhaleden birkaç hafta sonra Tivibu çıktı ortaya! Muhtemelen Türk Telekom maç yayınlarını da İnternet üzerinden yapacaktı. Uydu alıcılar, çanak antenler vb. ile uğraşmaya onların maliyetine ve abone edinme zahmetine katlanmaya gerek yok. Belki bu yılki ihaleyi kazanamadı ama 4 sene sonra Türk Telekom’un eli daha da güçlü olacaktır.