Çocuklara Zorunlu Otomobil Koltuğu

| 01 Haziran 2010

bebekotokoltukKarayolları Trafik Yönetmeliği’ne göre çocukların, otomobillerde çocuk koltuğunda yolculuk etmeleri 1 Haziran 2010 tarihinden itibaren zorunlu hale geldi. Bugünden itibaren çocuğu olan otomobil sahipleri için özel çocuk koltuğu bulundurma zorunluluğu bulunuyor…

Oldukça tartışılabilecek bu yeni uygulama ile Karayolları Trafik Yönetmeliği’nin 150. maddesine göre, araçlarda 150 cm’den kısa ve 36 kg’ın altındaki çocuklarda, ağırlığına uygun çocuk bağlama sistemlerinin kullanılması yaşa bakılmaksızın zorunlu hale geldi.

Uygulamanın pozitif yönü kazalarda ölüm ve yaralanmaların önüne geçmek olacak olsa da zorunluluk kısmı 250 ila 1000 tl arasında olan koltuk fiyatları dikkate alındığında yeni bir masraf kapısı doğurmuş olacak.

Çocuk koltuğu zorunluluğu, bu alanda üretim yapanlara ise köşeyi döndürecek. Yılda 40 bin olan koltuk satışı bir anda 3 katına çıkacak. Çocuk oto koltuğu satışının önümüzdeki 3 yıl içinde 120-150, 10 yılda ise 400-500 bin adete çıkması bekleniyor. Türkiye’de her yıl 1 milyon 200 bin bebeğin doğduğu düşünelecek olursa pazardaki pastanın ne kadar büyük olacağı ortaya çıkıyor. Tahminler, 70 milyon avroluk yeni bir pazar oluşacağı yönünde. Türkiye’de çocuk koltuğu kullanım oranı %3 civarında hesaplanıyor. 8 milyon çocuk için ise oto koltuğu kullanılmadığı tahmin ediliyor.

Avrupa Birliği’ne üye bütün ülkelerde oto koltuğu kullanımı zorunlu. ABD’de ise eyaletten eyalete göre değişkenlik gösteriyor. Türkiye’deki koltuk satışında ise Avrupa şartlarına uygun koltuk satışı serbest olacak.

İyi bir oto koltuğunun, meydana gelen trafik kazalarında çocuğun ölüm ya da yaralanma riskini %40-70 arasında azalttığı söyleniyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir